آیا امکان تعویض رنگ خودرو وجود دارد و چگونگی مراحل آن

بسیار پیش‌آمده در خیابان‌ها اتومبیل‌هایی بارنگ غیرمتعارف را دیده باشید که شاید کمتر در نمایندگی‌های خودرو بتوان آن را یافت. اگرچه این حالت بیشتر برای خودروهای لوکس وارداتی صدق می‌کند اما امروزه این امر را حتی در مورد خودروهای داخلی نیز مشاهده می‌کنیم. تعویض رنگ خودرو مسئله‌ای است که برخلاف تصور همگان امکان‌پذیر بوده اما شرایط و قوانین خاص خود را می‌طلبد.

نکته مهم این است که قبل از هرگونه اعمال تغییرات بر روی رنگ خودرو باید حتماً کارشناسی خودرو صورت گرفته و احراز هویت خودرو توسط متخصصان راهنمایی و رانندگی بررسی شود، در غیر این صورت انجام هرگونه تعویض رنگ خودرو جرم محسوب شده و متخلف ناچار به پرداخت جریمه می‌شود.

چه طیف رنگی برای تعویض رنگ خودرو امکان‌پذیر است:

شما بدون کوچک‌ترین محدودیتی می‌توانید با در دست داشتن مجوزهای لازم به صافکاری مراجعه کرده و رنگ خودروی خود با نمونه موردعلاقه‌تان تعویض نمایید. در اینجا طیف رنگی خاصی مدنظر نیست و فقط سلیقه و خواست خودروداران است که رنگ را مشخص می‌کند. البته باید در انتها، رنگ دقیقاً منطبق با آن موردی باشد که در ابتدا و در مرکز تعویض پلاک راهنمایی و رانندگی ذکر نموده‌اید و بدین ترتیب در فرم درخواست شما ثبت‌شده است.

رنگ خودروی شما توسط روش‌های تشخیص رنگ خودرو بررسی و در صورت مغایرت ناچار به تعویض رنگ خودرو به رنگ درج‌شده در برگه درخواست هستید، همین مراحل است که تعویض رنگ راکمی با دشواری همراه می‌سازد و بسیاری از افراد را به همان رنگ کارخانه قانع می‌نماید.

مراحل مختلف تعویض رنگ خودرو:

اگر شما نیز تمایل دارید که خودروی شما بارنگی متمایز در میان صدها هم نوع خود بدرخشد و متمایز جلوه نماید، می‌توانید با طی مراحلی که در ادامه ذکر می‌کنیم به تعویض رنگ خودرو اقدام نمایید. فقط دقت داشته باشید تمامی مراحل را انجام داده تا عمل شما غیرقانونی تلقی نشده و جریمه‌های سنگین راهنمایی و رانندگی به سراغ شما نیایند.

مرحله اول اخذ تمامی مجوزها:

در مرحله اول شما با در دست داشتن تمامی مدارک خودروی باید به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایید، البته به همراه داشتن برگه سبز خودرو نیز در این میان الزامی است. علاوه بر موارد ذکرشده شما به یک سری مدارک دیگر چون اصل کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو، بیمه‌نامه شخص ثالث، گواهی عدم جریمه، رسید پرداخت عوارض شهرداری و کارت خودرو نیز نیازمند هستید.
البته اگر قصد دارید شخص دیگری برای انجام تعویض رنگ خودرو به محل بفرستید این شخص فقط می‌تواند، وکیل شما بوده که آن نیز باید حتماً یک وکالت‌نامه قانونی را از خود ارائه دهد. در غیر این صورت حضور مالک خودرو در محل الزامی است.
در اینجا شما علاوه بر مدارک یادشده باید به احراز محل سکونت خود به‌عنوان مالک خودرو نیز اقدام نمایید، برای رسیدن به این منظور ارائه سند منزل یا اجاره‌نامه معتبر، قبض آب و یا برق یا گاز، نشانی دقیق به همراه کد پستی از مواردی است که از شما درخواست می‌شود.

مرحله دوم صدور مجوز:

با ارائه مدارک خود به‌طور کامل خودرو، شما وارد پروسه تأیید صلاحیت می‌شود در این مرحله کارشناسان مربوطه به تطبیق اطلاعات مندرج در مدارک با مشخصات اصلی خودرو پرداخته و تمامی جزئیات همچون پلاک، شماره موتور، شماره اتاق، رنگ و … را مورد کارشناسی قرار می‌دهند.
بعد از طی این مرحله حال مشخصات با اطلاعات نوشته‌شده در فرم درخواستی تعویض رنگ خودرو که توسط شما پرشده سنجیده می‌شود تا مغایرتی نداشته و تمامی موارد آن هم‌خوانی کامل را داشته باشند.
در صورت صحت کامل تمامی اطلاعات، اصالت خودرو تأیید می‌شود، البته برای تکمیل این فرآیند شما به استعلام پلیس به‌منظور کشف عدم سرقت یا توقیفی بودن خودرو نیز نیازمند هستید که این مرحله توسط پلیس به انجام می‌رسد. مسلماً این خان آخری است که برای تعویض رنگ خودرو مجبور به رد نمودن آن هستید و پس‌ازآن مجوز لازم را در دست خواهید داشت.

مرحله سوم تعویض رنگ خودرو:

حال که مرحله صحت سنجی مدارک را گذرانده و مجوز صادرشده است، می‌توانید با خیال آسوده به صافکاران مراجعه نموده و درخواست تعویض رنگ را داشته باشید آنها پس از بررسی مدارک این کار را به انجام می‌رسانند.

 

مرحله چهارم تطبیق رنگ زده‌شده بافرم درخواست:

اگر رنگی که بر خودرو اعمال‌شده بارنگ درج‌شده در مجوز و تأییدیه مرکز راهنمایی و رانندگی مغایرت داشته باشد، کار بسیار سخت می‌شود، زیرا شما برای تأیید نهایی باید خودروی خود را دوباره به مرکز تعویض پلاک برده تا رنگ جدید را بارنگ درج‌شده در مجوز ازنظر هم‌خوانی بررسی نمایند، در این حالت اگر بر مغایرت آنها حکم صادر شود، شما ناچار به تعویض مجدد رنگ خودرو هستید.

در صورت تأیید نهایی دیگر می‌توانید، منتظر برگه سبز خودرو و کارت جدید باشید که از طریق پست برای شما ارسال می‌شود.

 

شما عزیزان می‌توانید هر نوع صافکاری را از طهران صافکار درخواست نمایید، البته قبل از درخواست ارائه خدمات، با مشاهده نمونه کارهای ارزنده‌مان در پیج اینستاگرام و دنبال نمودن آن قادرید با خاطری آسوده‌تر ما را انتخاب نمایید.

 

اسکرول به بالا