حرفه صافکاری و آینده شغلی این گروه

به‌منظور رفع ایرادات خودروها حرفه صافکاری و متخصصین آن وارد عمل شده و صافکاری و نقاشی خودروهای صفر را به انجام می‌رسانند. همان‌قدر که خودروها امروزه بخش جدانشدنی زندگی افراد هستند، ایجاد فرورفتگی و خراش و ساییدگی نیز بخش همیشگی خودروها می‌باشد.

حرفه صافکاری و آینده شغلی این گروه به علت اینکه یکی از حساس‌ترین مشاغل در این حوزه است، در کنار ابزارآلات، به هنر دست صافکاران و مهارت‌های آن‌ها نیز وابسته است تا بتوانند مناسب‌ترین قیمت‌ها را عرضه نماید، اگرچه هزینه‌بر بودن صافکاری خودروهای لوکس مسئله‌ای است که همیشه دغدغه آفرین بوده ولی به‌هرحال اگر صافکار تحصیلات و دانش کافی را داشته باشد، مسلماً با کمترین فعالیت بهترین نتیجه را کسب می‌نماید.

مهارت‌ها و مدارک لازم برای شروع کار صافکاری:

امر صافکاری مسئله‌ای نیست که از یک جنبه بتوان آن را بررسی نمود و از افراد با هر توان علمی انتظار داشت صافکاری و نقاشی خودروهای صفر و کیفیت قابل‌قبول را عرضه نمایند. برای آنکه مهر تأیید بر فعالیت یک صافکار زده شود و نتیجه کاری بی‌عیب و نقص فراهم گردد، نیاز است تا صافکاران به مهارت‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود مجهز باشند.

  • اطلاعات کامل درباره رنگ خودرو:

اولین مسئله‌ای که در اینجا خودنمایی کرده و آینده شغلی صافکاران را تضمین یا تهدید می‌کند آگاهی کامل به طیف رنگ‌های مختلف و نحوه تعمیر ایرادات متناسب با نوع آن‌ها است.

  • توان جسمی بالا:

نمی‌توان نادیده گرفت که امر صافکاری زمان‌بر بوده و گاه لازم است، یک صافکار شرایط سخت‌کاری را تحمل نماید. ازاین‌رو ظرفیت جسمی بالا باعث می‌شود کار با وسایل حجیم و سنگین صافکاری از عهده صافکار خارج نباشد.

  • دقت نظر:

جزئیات موجود در برخی موارد آن‌قدر فراوان است که صافکاری و نقاشی خودروهای صفر راکمی سخت می‌کند اما یک فرد متبحر، با سرعت عمل بالاتری معایب را یافته و برطرف می‌نماید ازاین‌رو قادر است منصفانه‌تر قیمت‌گذاری نماید.

  • تجربه و عمل فراوان:

صافکاری علمی نیست که نیاز به تحصیلات فراوانی داشته باشد بلکه یک فرد عادی نیز با افزودن تجربه و توانایی‌های خود به‌صورت تجربی می‌تواند آن را به بهترین شکل ممکن به انجام ‌رساند.

  • اخذ مدرک آکادمیک:

بسیاری از صافکاران باآنکه به مهارت‌های مختلف آراسته هستند و عده‌ای دیگر که تمایل به آغاز این کار دارند، با آموزش به تخصص خود افزوده و در این زمینه به موفقیت‌های چشمگیری نائل شده‌اند.

چگونگی تضمین آینده شغلی صافکاران:

اگرچه می‌توان آموزش نحوه استفاده از تجهیزات را به‌صورت عملی و کنار دست صافکاران حرفه‌ای آموخت اما مجهز شدن به تحصیلات دانشگاهی باعث می‌شود آینده شغلی این افراد تضمین شود. شرکت در کلاس‌های آموزش حرفه‌ای در سازمان حرفه‌وفن که برای علاقه‌مندان دایر است باعث شده تازه‌واردان با مهارت‌های لازم به این عرصه وارد شوند.

ارائه صافکاری و نقاشی خودروهای صفر هنگامی‌که لازم است قطعات جداسازی شده یا نیاز به ابزارهای تخصصی برای صافکاری قطعات هست اگر تخصص کافی در این میان مطرح نباشد غیرممکن است. تمامی افراد می‌توانند با ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی مجموعه حرفه‌وفن تمامی مراحلی چون رگلاژ درب‌ها، صافکاری قطعات مختلف و جداسازی قطعات را آموزش‌دیده و با همین مدرک علاوه بر ایران در سایر کشورها نیز به ارائه خدمات صافکاری بپردازند.

شرایط خاص حاکم بر محیط کاری صافکاران:

صافکاری و نقاشی خودروهای صفر و البته کیفیت ایدئال آرزوی خودروداران است اما انجام این فرآیند به شرایط خاص محیطی که صافکاران در آن به فعالیت کاری می‌پردازند، به‌شدت وابسته است. همان‌طور که اشاره نمودیم کار صافکاران حساس و دارای ظرافت‌های خاصی است، به همین دلیل اگر فعالیت آن‌ها در فضایی مطلوب صورت نگیرد بر کیفیت نهایی تأثیر منفی می‌گذارد.

  • کاهش آلودگی صوتی:

استفاده از تجهیزات جانبی چون گوشی‌ها به‌منظور کاهش اثرات مخرب آلودگی‌های صوتی الزامی است. این آلودگی‌ها همیشه در فضای تعمیرگاه‌ها به علت کار با فلزات خودرو و دستگاه‌ها موجود در آن‌یک عنصر جدانشدنی می‌باشد.

  • تنظیم دما و نور:

تنظیم دما و نور نیز از نکات مهمی است که باید به‌منظور بهبود شرایط کاری صافکاران موردتوجه قرار گیرد. عدم تنظیم دمای و نور باعث می‌شود شرایط سخت‌کاری این افراد سخت‌تر و تاب‌آوری در چنین فضایی محدود شود.

  • حذف آلاینده‌ها:

دور نمودن مواد آلاینده چون روغن‌ها، باقی‌مانده رنگ و … شرایط محیطی و فضای محدود صافکاران را بهبود بخشیده و آن‌ها را به محیطی ایدئال‌تر برای انجام فرآیند صافکاری وارد می‌سازد.

 

 

اسکرول به بالا