روش‌های کاربردی تشخیص رنگ خودرو

با افزایش سرسام‌آور قیمت خودروها و کاهش بودجه خانواده‌ها خرید اتومبیل‌های دست‌دوم رونق فراوانی یافته است اما خریداران دانا و فهیم می‌دانند که قبل از هر اقدامی باید مراحل کارشناسی خودرو را با دقت طی نموده تا سلامت اتومبیل تضمین شود. کارشناسی رنگ خودرو از مواردی است که جزء ملزومات کار بوده و هم‌راستا با نکات فنی نیازمند بررسی‌های همه‌جانبه‌ای است تا عدم تصادفی و چپی بودن خودرو ثابت شود.

در این مطلب کوشیده‌ایم به کارشناسی رنگ خودرو پرداخته و نکات مهم در مورد آن را بازگو نماییم.

کارشناسی خودروهای لوکس:

خودروهای پیشرفته امروزی با تجهیزات رنگارنگ خود دل از علاقه‌مندان این حوزه ربوده‌اند، برخی با پوشش‌های سرامیکی ضد آب و ضد خش خود زیبایی را در حد عالی به تصویر کشیده‌اند و برخی دیگر با سنسورهای متنوع، حیرت همگان را برانگیخته‌اند و کارشناسی رنگ بدنه و مسائل فنی خود را نیازمند، حضور افراد متخصص و آموزش‌دیده این حوزه نموده‌اند.

 

پوشش‌های سرامیکی به علت ساختار ویژه خود اغلب کمتر دچار آسیب می‌شوند، اما ترمیم و اصلاح نقاط آسیب‌دیده آن نیز نیازمند ابزارهای بروز است، حال‌آنکه تشخیص رنگ مجدد آن نیز به سهولت انجام‌نشده و وجود دستگاه‌های سنجش رنگ پیشرفته برای این خودروها ضروری است.

اهمیت کارشناسی رنگ خودرو:

صرف‌نظر از اینکه برخی خودروداران به صافکاری بدنه ماشین با روش‌های خانگی روی می‌آورند، امروزه دستگاه‌ها با فناوری‌های پیشرفته وجود دارد که می‌تواند قسمت‌های آسیب‌دیده بدنه خودروها را به‌گونه‌ای ترمیم نماید که تشخیص رنگ مجدد کار سختی باشد. کارشناسی رنگ خودرو کمک می‌کند تا تشخیص رنگ فابریک کارخانه و عدم صافکاری و رنگ مجدد به اثبات برسد.

کارشناسی به خریداران کمک می‌کند، در صورت وجود آسیب‌ها و خسارات شدید که به‌گونه‌ای ماهرانه از دید پنهان‌شده‌اند، آشکارشده و قیمت‌گذاری منصفانه و دقیقاً منطبق بر ویژگی‌های اتومبیل صورت پذیرد و یک خودرو معیوب بارنگ مجدد به نام یک اتومبیل بارنگ اصلی کارخانه به فروش نرسد.

روش‌های مختلف کارشناسی رنگ خودرو:

باوجود صافکاران ماهری که به فناوری‌های روز آگاهی دارند، کارشناسی رنگ خودرو با دشواری همراه است و به‌راحتی نمی‌توان یک تشخیص درست و اصولی داد مگر آنکه از متخصصین این حوزه کمک گرفته شود.
با روش‌های کارشناسی رنگ از ساده‌ترین‌ها تا پیشرفته آن همراهمان باشید.

1.تشخیص عینی رنگ بدنه خودرو:

مسلماً یک کارشناس حرفه‌ای قادر است با نگاه به بدنه خودرو به‌راحتی به تشخیص قسمت‌های رنگ‌شده، بپردازد، اگرچه این کار برای افراد غیرحرفه‌ای سخت و در بسیار موارد شاید غیرممکن باشد.

تفاوت رنگ مسئله‌ای نیست که حتی توسط حرفه‌ای‌ترین تعمیرکارها بتواند پنهان بماند، باکمی دقت این تمایزهای یکی پس از دیگری در قسمت‌های مختلف بدنه خودنمایی می‌کنند. مقایسه رنگ قسمت‌های مختلف اتومبیل مثلاً درب‌ها با سپر نیز روشی عینی و جالب است که آثار رنگ‌شدگی مجدد و تمایز رنگ را برایمان آشکار می‌سازد.

وجود رنگ‌بر روی لبه‌های داخلی و درزگیرها خبر از پاشیدن رنگ در زمان انجام عمل صافکاری و رنگ‌کاری مجدد دارد، زیرا در کارخانه هیچ‌گاه چنین اتفاقی رخ نداده و بدنه به‌صورت مجزا از دیگر اجزایش رنگ می‌شود.

 

 

رنگ‌هایی که به‌صورت نقطه‌نقطه خود را نشان داده و یا اشیاء ریز و گردوغبار بروی آن چسبیده، یا به‌صورت پوسته باشند، همگی نشانی از رنگ مجدد دارند. البته انعکاس نامنظم تصاویر در بدنه خودرو و ایجاد طول‌موج‌های متفاوت و اثر سنباده‌های هاشور مانند، نیز گواهی بر عدم فابریک بودن رنگ بدنه است.

2.لمس کیفیت و بافت رنگ:

لمس هرگونه برآمدگی یا فرورفتگی در بدنه و عدم کیفیت بافت و وجود سطحی یکدست، نشانی بر از دست رفتن رنگ اورجینال کارخانه در تصادفات و صدمات احتمالی دارد. آنچه در رنگ کارخانه در همان لحظه اول به چشم می‌آید، بافتی صاف، نرم و یکنواخت است که مسلماً در صافکاری‌ها نابود و به سطحی ناصاف و متخلخل تغییر هویت می‌دهد.

 

3.مقایسه قدرت جذب آهنربا در قسمت‌های مختلف بدنه:

آهن‌ربا نیز ابزار جالبی برای تشخیص قسمت‌های رنگ‌شده خودرو که مسلماً دارای ضخامت بیشتری هستند، می‌باشد. این ابزار باقدرت جذب پایین در برخی قسمت‌ها به شما از وجود یک‌لایه رنگ مجدد هشدار داده و به‌منظور کارشناسی رنگ خودرو یک عامل مؤثر و عمومی به شمار می‌رود.

4.استفاده از ابزارها و تجهیزات کارشناسی:

در این مرحله دیگر وارد طیف فعالیت‌های کارشناسی توسط متخصصین می‌شویم، هرچند روش‌های ذکرشده نیز در بسیاری موارد توسط این عزیزان تست می‌شود اما کارشناسی رنگ خودرو با ابزارها و تجهیزات، این فعالیت را مطمئن‌تر و قابل‌اعتمادتر می‌نماید. اعلام قاطع نتایج بررسی توسط دستگاه‌های پیشرفته امری است که امروزه به‌راحتی در ‌دسترس می‌باشد.

اگر علاقه‌مند هستید با نمونه کارهای مجموعه طهران صافکار بیشتر آشنا شده تا به توانایی‌ها و تخصص ما اطمینان نمایید، حتماً به پیج اینستاگرام ما سری بزنید و مطالب ما را دنبال کنید.

اسکرول به بالا