چگونگی برطرف نمودن لکه آب باران از بدنه خودروهای لوکس

شاید تعجب کنید وقتی متوجه شوید بیشترین خساراتی که به رنگ اتومبیل‌ها وارد می‌شود و بالاترین در صد صافکاری و ترمیم رنگ ماشین مربوط به اثرات نامطلوب همین قطرات بارانی است که ما از کنار آن به‌راحتی می‌گذریم. با افزایش فعالیت کارخانه‌ها و تعداد ماشین‌ها وجود آلاینده‌ها در فضای اطراف زندگی ما بیش‌ازپیش شده و هنگام بارندگی این مواد شیمیایی با آب باران ترکیب و به‌صورت باران‌های اسیدی که حاوی مقدار زیادی مواد معدنی چون فسفر و کلسیم است، بر روی بدنه خودروها نشسته و پس از تبخیر آب، رسوبات آن باقی می‌ماند.

این رسوبات اگر به‌سرعت و در زمان مرطوب بودن پاک نشوند، به رنگ آسیب رسانده و در صورت برخورد آفتاب و گرمای شدید حتی می‌توانند تا لایه زیرین پوشش‌های اتومبیل‌ها نفوذ کنند.

انواع لکه‌های آب موجود بر روی بدنه خودروها:

این لکه‌ها گاه ممکن است شامل آب شیر معمولی باشد که حاوی مواد معدنی بوده و سبب ایجاد رسوبات سنگ‌آهک بر روی سطح خودرو می‌شود و گاه نیز از ذرات میکروسکوپی که بر سطح خودرو نشسته و با آب باران ترکیب‌شده، ایجاد می‌گردند.

در هر دو این حالت‌ها اگر لکه‌ها ماندگار شوند ممکن است، عمق پیداکرده و دیگر به‌راحتی پاک نشده و حتی لایه‌های مختلف اتومبیل را نابود سازند.

روش‌های پاک نمودن آثار نامطلوب لکه باران بر بدنه خودروها:

هرچه غلظت مواد آلاینده در آب باران بیشتر باشد، مسلماً شدت خسارات نیز عمیق‌تر و وسیع‌تر می‌شود. در این میان به علت هزینه‌بر بودن صافکاری خودروهای لوکس توجه به این امر در این نوع اتومبیل‌ها و پاک نمودن سطح آنها به‌سرعت و با شوینده‌های قوی از ضروریات است.

  • استفاده از مواد شوینده نانو:

مواد شوینده نانو قدرت مقابله با عناصر اسیدی را داشته و به‌خوبی آنها را از سطح بدنه می‌زدایند. استفاده از آب در چنین زمان‌هایی بزرگ‌ترین اشتباه است، زیرا سبب می‌شود اسید در کل بدنه خودرو پخش‌شده و به لایه‌های آن نفوذ پیدا نماید.
تعمیرکاران حرفه‌ای در چنین زمان‌هایی برای صافکاری و ترمیم رنگ ماشین و اثربخشی بیشتر مواد نانو، آن را با دستگاه پولیش بر سطح به‌منظور تثبیت رنگ به‌کاربرده و بدین ترتیب از رنگ حفاظت همه‌جانبه‌ای به عمل می‌آورند.

  • به کار بردن محلول پولیش:

جایگزینی محلول پولیش به‌جای مواد شوینده نانو نیز روشی عالی است که مانند روش قبل حفاظت از رنگ و تثبیت وضعیت آن را به همراه دارد، خصوصاً اگر دستگاه بافر به میان آمده و به پخش نمودن مواد پولیش به‌صورت اصولی بر سطح بدنه خودرو بپردازد.

 

  • انجام کارواش یا دیتیلینگ:

این روش بیشتر مخصوص خودروهای لوکس بوده و نوعی از کارواش است که به علت استفاده از شوینده‌های تخصصی در انجام این فرآیند، بدنه مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی می‌یابد و کمتر در مواجه با آلاینده‌ها واکنش داده و تغییر رنگ یا خوردگی در آن صورت می‌گیرد.

  • پوشش نانو سرامیک:

وجود رنگ‌های خاص در بدنه خودروهای لوکس باعث شده این اتومبیل‌ها در برابر قطرات باران ضعیف‌تر بوده و سریع‌تر آسیب ببینند. استفاده از پوشش سرامیکیدر آنها باعث می‌شود صافکاری و ترمیم رنگ ماشین به جلا و درخشندگی خودرو کمک شایانی نماید.

بسیار پیش می‌آید که رنگ اتومبیل‌های لوکس با برخورد باران به‌سرعت کدر شده و تنها راه پرهیز از آن، استفاده از پوشش‌های نانو سرامیک است تا علاوه بر باران این خودروهای وارداتی زیبا را از هرگونه خراش، سایش و تخریب رنگ در امان نگه دارد.

نکات مهم به‌منظور پاک کردن اصولی لکه‌های آب از روی بدنه:

برای آنکه بتوان از شست‌وشو اصولی خودروی خود مطمئن بود و به ناخواسته به آن صدمه بیشتری وارد نسازیم رعایت نکاتی چند الزامی است.

1.عدم شستن خودرو در زیر آفتاب:

شستن خودرو در زیر نور مستقیم خورشید باعث تبخیر آب و ماندن بقایای مواد موجود در آن بر روی بدنه شده و در طولانی‌مدت صدمات جدی را به پوشش خودرو وارد می‌سازد، پس تا می‌توانید خودرو خود را حتماً در محیط سرپوشیده و سایه بشویید.

2.پاک نمودن تمامی آلودگی‌ها قبل از شست‌وشو:

ابتدا باید تمامی نقاط آلوده به آهستگی از روی بدنه پاک و سپس شست‌وشو را آغاز نماییم، زیرا در غیر این صورت احتمال وارد شدن خط و خش به بدنه بسیار زیاد می‌شود.

3.عدم دست‌کاری لکه‌هایی که به عمق نفوذ کرده‌اند:

در عمل صافکاری و ترمیم رنگ ماشین درصورتی‌که لکه‌های عمق پیدا نموده و به سطوح زیرین نفوذ کرده باشد، نیاز به قلم‌زنی وجود دارد، بدین ترتیب پاک کردن لکه آب به‌راحتی انجام‌نشده و حضور متخصصان در این میان الزامی است و گاه چنان شرایط بحرانی می‌باشد که نیاز به رنگ مجدد احساس می‌شود.
اگر علاقه‌مند هستید با نمونه کارهای مجموعه تهران صافکار بیشتر آشنا شده تا به توانایی‌ها و تخصص ما اطمینان نمایید، حتماً به پیج اینستاگرام ما سری بزنید و مطالب ما را دنبال کنید.

اسکرول به بالا